Šviestuvai jau seniai išaugo iš tiesiog šviesos šaltinio funkcijos. Jie tampa ne tik dekoro elementais, bet dažnai ir pagrindine ašimi, kuriančia bendrą namų stilių ir nuotaiką, teigia Ziburys.com. Kasmet tarp gausybės modelių, naujovių ir gamintojų pasiūlymų nepamesti padeda apšvietimo dizaino mados vėjų apžvalga ir profesionalų patarimai. Tad jei kuriatės naujame būste ar tiesiog norite atnaujinti interjerą, šių metų šviestuvų tendencijos, apimančios praeities nostalgiją ir futuristines ambicijas, gali tapti puikiu įkvėpimo ir idėjų šaltiniu tiek dievinantiems minimalizmą, tiek ieškantiems itin drąsių ir netikėtų sprendimų.
1. Prislopinto aukso spalvos detalės
Interjero srityje nuvilnijo pastelinių, blankių spalvų, tokių kaip prislopinta pilka, žalsva ar purvinai melsva, banga. 2017 metų kryptis – šiltų atspalvių metalo detalės. Šiemet į švelnių, neryškių spalvų gamos viršūnę dizaineriai kelia švelniai auksinį atspalvį, kuriam būdingas matinis paviršius ir šilumos įspūdis. Dėl šių savo savybių, tokios detalės savo vietą ras ir moderniam mieste bute, ir kaimo sodyboje. Jos gali būti naudojamos šviestuvų gaubtams bei laikikliams, puikiai dera su pilka bei matine sidabrine spalva. Auksas, tarsi žiburys, neabejotinai traukia žvilgsnį, tad puikiai tinka toms erdvėms, kurias norite akcentuoti.
2. Prabangos atspindžiai pramoniniame stiliuje
Pramoninis stilius dažniausiai siejamas su grubia apdaila, neutraliomis spalvomis ir daug metalo. Šis stilius grįžta, tačiau kiek kitoks, nei esame įpratę. Naująją versiją galima apibrėžti kaip atnaujintą industrinį arba modernų retro stilių. Sandėlius ar gamyklų erdves primenantį interjerą keičia labiau išpuoselėtas, žvilgus metalas, platesnė atspalvių gama ir įvairesni dizaino sprendimai. Šio stiliaus šviestuvai primena meno kūrinius, kurie namams suteiks elegancijos ir išskirtinumo.
Dažniausiai toks apšvietimo dizainas naudojamas virtuvės bei valgomojo erdvėse. Sušiuolaikintas dizainas puikiai dera kuriant XXI a. namus, mėgstantiems urbanistinį pramoninį stilių ir siekiantiems išgauti netikėtumo efektą. Taigi, pramoninis stilius nebėra brutalus, neišbaigtas ar tinkamas tik siaurai grupelei tokio dizaino mėgėjų – jis gerokai universalesnis nei galėtų atrodyti.
3. Modernizmo ir Art Deco stilių sugrįžimas
Šie stiliai ilgai buvo vieni iš interjero dizaino favoritų, tačiau kalbant apie apšvietimą, tendencijos skyrėsi. Vis tik geriau gerus dalykus pasiskolinti ir panaudoti vėliau nei niekada. Šiemet šiems stiliams būdingos išbaigtos linijos ir apverstos formos bei funkcionalumo ir estetikos balansas – apšvietimo tendencijų topų viršūnėje. Art Deco stilių verta prisiminti, jei ieškote netikėtų sprendimų ir mėgstate geometrines figūras, o XX a. vidurio madas galite prikelti naujam gyvenimui, jei siekiate sukurti neformalią, atpalaiduojančią erdvę.
4. Маžiau “griozdų”, daugiau išgrynintų linijų
Šiuolaikinių namų pagrindas – išbaigtos formos. Tiek gaminant baldus, tiek kuriant šviestuvus vengiama pernelyg daug detalių, ornamentų ir dažnai vadovaujamasi nuostata, kad mažiau yra daugiau. Dauguma namuose vertina erdvės pojūtį, tad renkasi ir paprastesnio, minimalistinio dizaino šviestuvus, kurie puikiai dera prie kitų šiuolaikinių namų elementų.
Paprastos formos, neutrali spalvų gama ir šiuolaikinis dizainas puikiai dera visose namų erdvėse nuo virtuvės iki vonios kambario. Siekiant išryškinti dizaino kokybę ir maksimaliai išnaudoti šviestuvo privalumus, suteikite jiems erdvės, neapkraukite kitomis detalėmis, neslėpkite už baldų.
5. LED apšvietimas – įžvalgus ir atsakingas pasirinkimas
Tai bene svarbiausia 2017 metų tendencija. Ji dar šviežia, galima sakyti, kūdikystės stadijoje, tačiau prognozuojama, kad apšvietimo pramonėje įsitvirtins ilgam. Technologija populiarėja ir vis labiau vertinama todėl, kad LED lemputės, palyginus su kitais tipais, ne tik ilgiau šviečia, bet ir naudoja mažiau energijos. Taigi LED apšvietimas yra praktiškas, logiškas pasirinkimas, mąstantiems ne tik apie šiandieną, bet ir planuojantiems ateitį. Skaičiuojama, kad LED apšvietimas yra 6-7 kartus efektyvesnis nei tradicinis ir tarnauja maždaug 25 kartus ilgiau.
Gera žinia ir ta, kad šis aplinkai draugiškesnis apšvietimo sprendimas pinga ir tampa vis prieinamesnis. Be to auga ir LED apšvietimo dizaino sprendimų įvairovė, taigi tikėtina, kad netolimoje ateityje vis daugiau namų šeimininkų rinksis būtent tokį apšvietimą ir drąsiai investuos į ateitį.
6. Kuo didesnis, tuo geriau/ Drąsūs, ekstravagantiški sprendimai
Nors minimalizmo gerbėjai vadovaujasi principu, kad mažiau yra daugiau, kuriant namus svarbu kliautis ir nuojauta bei klausyti vidinio balso. Interjeras turi atspindėti ne tik naujausias madas (tai visai nebūtina), bet ir šeimininkų asmenybes. Tad jei mėgstate dėmesį, netikėtus sprendimus ir ryškius akcentus, drąsiai rinkitės didelius, neįprastos formos ar spalvos šviestuvus. Jie padės sukelti “WOW” faktorių ir prikaustyti svečių žvilgsnius.
Dėl savo dydžio toks pirkinys taps ne tik šviesos šaltiniu, bet ir pagrindiniu kambario vizualiniu akcentu. Masyvūs pakabinami lubiniai šviestuvai gali būti naudojami virš virtuvės darbastalio ar valgomojo erdvėje, taip pat dydis svarbus renkantis lauko šviestuvus, apšviesti takams ar sodui.
Vis tik naudoti masyvius, neįprasto dydžio šviestuvus reikėtų atsakingai, renkantis juos kaip centrinę interjero figūrą ir derinant su mažesnėmis detalėmis. Taip išgausite maksimalų efektą. Dizaineriai siūlo nebijoti žaisti, leisti sau būti ekscentriškais, jei to norisi, o unikalūs šviestuvai turėtų tapti ne tik diskusijų, bet ir pasididžiavimo objektu.
7. Retro elektros lemputės – duoklė praeičiai/ nostalgiškas namų akcentas
Dalis žmonių nuolat seka naujoves, siekia pirmi išbandyti naujausias technologijas, tačiau yra ir tokių, kurie dažniau atsigręžia į praeitį ir būtent ten ieško įkvėpimo. Net ir kurdami namų apšvietimą, nemažai jų atkreipia dėmesį į nostalgiją keliančias detales. Vintažinė Edisono lemputė – ne tik įpūs praeities dvelksmo, bet ir padės kurti namus, vadovaujantis naujausiomis tendencijomis. Jų pritaikymas interjere gana platus ir galimi įvairūs estetiniai deriniai skirtingo stiliaus interjeruose. Tokios lemputės gali puikiai papildyti tiek tradicinius namus, tiek pramoninio stiliaus loftus ar modernius apartamentus.
8. Pakabinami šviestuvai neišeina iš mados
Lubiniai šviestuvai nėra nauja tendencija, tačiau ji išlieka. Pakabinami sietynai ar po gaubtu paslėptos lempos – svarbi bendro apšvietimo dalis, o dažnai ir centras. Nors vis dar populiarus ir praeities įkvėptas dizainas, vis daugiau dėmesio atkreipiama į unikalius, šiuolaikiškus kūrinius. Šių metų siluetai – dubens / pusapskritimio forma bei būgnus primenantys šviestuvai. Taip pat svarbi kategorija – šviestuvai su daug lempučių . Taigi pasirinkimas išties platus.
9. RLM apšvietimas
Šie inicialai gali turėti daug reikšmių, bet dažniausiai yra susiję su šviesos atsispindėjimu (šifruojami kaip “reflector luminaire manufacturer” arba “reflected light microscopy”). Mokslas vis labiau išnaudoja metalų ir kitų paviršių atsispindėjimą.
Pagrindinis elementas – žemyn nukreiptos šviesos. Išties šis apšvietimas nebuvo sukurtas gyvenamiesiems namams, tad tokie šviestuvai asocijuojasi su komercinėmis, pramoninėmis erdvėmis, kurias esame įpratę matyti restoranuose, prekybos centruose, viešbučiuose ir pan. Namuose toks apšvietimas pradėtas naudoti kilus neišskaidyto, o žemyn nukreipto šviesos srauto poreikiui.
Nors toks apšvietimas gyvenamuosiuose būstuose vis dar nėra labai populiarus, ši tendencija stiprėja. Tikslas – sukoncentruoti šviesą ten, kur jos reikia ir nešvaistyti ten, kur ji nenaudinga.
10. Sietynai netikėtose erdvėse
Dažniausiai sietynai tampa kone svarbiausia svetainės ar valgomojo figūra, tačiau nereikėtų apsiriboti tik šiomis zonomis. Panaudokite savo kūrybiškumą. Žaiskite. Kodėl nepakabinus sietyno, pavyzdžiui, virtuvėje, vonioje ar drabužinėje.
Gamintojai atsižvelgia į šią tendenciją ir siūlo ne tik masyvius, itin erdvioms patalpoms skirtus sietynus, bet ir gerokai sumažintas jų versijas, lengvai pritaikomas ir studijos tipo butuose ar palėpėse įrengtuose kambariuose.
11. Stalčių ir spintelių apšvietimas
Tamsūs gilūs stalčiai ar spintelės gali išties sukelti keblumų norint greitai rasti norimą daiktą ir nesujaukti visų likusių. Šią problemą išspręstų tokių vietų apšvietimas – nebereikėtų nei degti pagrindinių šviesų, kurios gali pažadinti ar erzinti artimuosius, nei ieškoti prožektoriaus ar siekti reikiamo daikto apgraibomis.
Taigi viena naujausių tendencijų – sumontuotas apšvietimas šių baldų viduje. Dažiausiai jos įsižiebia automatiškai, atidarius stalčių, spintelę ar kitą anksčiau tamsoje skendėjusių baldų dalį.
12. Bevielis apšvietimas ir saugos valdymo sistemos
Tobulėjant šiuolaikinėms technologijoms, auga ir išmanių apšvietimo sprendimų poreikis. Funkcionalus integruotas apšvietimas reikalingas ir kuriant namų apsaugos sistemas, tiek viduje, tiek lauke. Susipažinę su naujausiomis tendencijomis, tikime, kad sukursite ne tik laikmetį atitinkantį namų apšvietimą, bet ir išsirinksite būtent jums ir jūsų šeimai tinkamiausius sprendimus.