Gera gyventi ten, kur saulė šviečia 365.., na 300 dienų per metus ir lietus beveik nelyja. Uoloms „augti” juk nereikia lietaus ar vandens. Nors gal nėra tai taip jau gerai – kaitinanti ir deginanti saulė kiaurus metus ir keliasdešimt lietaus lašų, iškritusių „žiemą”. Tačiau architektūros ir statybos požiūriu tai teikia tam tikrų privalumų – pastato konstrukcijoms – lašas po lašo ir… pastatas gali ilgiau išlikti sveikas ir gyvas šiame lietaus, vėjo, oro ir žemės pasaulyje. Bet ne tik todėl šiandien kalbame apie Frey house II (Frey namas II). Kaip Jūs manote, kada statytas šis namas?.. Nesenai… šiandien ar kažkada tai ateityje.., jei pažiūrėjus nuotraukas?
Visgi pasirodo jau senokai. Namas statytas praeito šimtmečio viduryje, – nors tuo sunku patikėti. Ir ne tik todėl, kad buitinė ir gamtinė trintis nepaliko ryškių žymių pastato konstrukcijose ir interjero detalėse. Įdomu ir nuostabu, kad pastatui neatsiliepė ir architektūrinio laiko tėkmė. Namas yra daugiau, negu šiuolaikiškas.
Projekto autorius Albert Frey yra žinomas kaip vienas iš Dykumos modernizmo ( XX a. vidurio Modernizmas, Europos Bauhaus idėjos realizuotos šilto klimato ir sausringo reljefo sąlygomis, pietų Kalifornijoje ir Amerikos pietvakariuose) architektūros stiliaus pradininkų.
Frey namas II, įsikūręs ant kalvos, netoli Palm Springs meno muziejaus, Kalifornijoje yra tikras meno – architektūra ir gamta – žmogaus ir gamtos statiniai – kūrinys. Namas tarp uolų yra nedidukas, apimantis vos 74 kvadratinius metrus. Tačiau tai, galima sakyti, yra tik simboliška, – 74 m2, stikliniai fasadai ir erdvės, nusitęsiančios iki horizonto – ar tai turi būti tavo, kad tai turėtum? Ir jeigu tu gali tai pasiekti žvilgsniu…
Šis namas yra unikalus didžiuliu akmeniu – uola, įsikirtusia į pastato konstrukciją. Miesto valdžia nenorėjo, kad architektas Frey atliktų kokius nors kasinėjimus namo sklype – tad, kaip sako turkų patarlė, – jei kalnas neateina pas jus, jūs turite prieiti prie kalno. Namas tapo tikra žemės riedulio – akmens – uolos – Žemės šventove.
Kam nors gal nusišypsos laimė ir apsilankys šiame, jau tapusiame muziejumi gyvenamąjame name.
Milžiniškas akmuo suformuoja pertvarą tarp gyvenamosios ir miegamojo erdvių, – ir jungtukas ant akmens.
Kabantis gaublys – šviestuvas, VISAS, mažiukas pasaulėlis didžiulės uolos fone.., – ar mes ne per daug sureikšminame savo gyvenimus, ryšius?
Spalvų, kurias naudoja gamta ir architektas namo eksterjere, kelionė tęsiasi ir namo viduje. Baseino vandens mėlis lyg atsispindi lentynų, lubų, kitų interjero detalių paviršiuose.
Aukso spalvos užuolaidos, simbolizuoja saulę ar pavasarį kalnų šlaituose pražystančias Encilla gėles.
Štai koks puikus Gamtos – Architekto darbas.
Medis namo interjere taip pat gali tapti unikalia ir nepakartojama detale.