Pirmą kartą pamačius lofto Madride interjerų nuotraukas, įspūdis buvo – lyg ir nėra linijų, jos ištirpusios sienų, lubų, grindų baltume. Pabrėžtinai primityvizuotas kai kuriose vietose, kai kuriose subtiliai dailus palėpės interjeras. Labiau susipažinus, paaiškėja, kad tai vieno iš žinomiausių pastarųjų metų Ispanijos fotografų Manolo Yllera studija ir namai. Fotografas specializuojasi interjero dekoro fotografavimo srityje. Šiandien pasižvalgykime po neišdildomą įspūdį paliekančią menininko studiją – namus.
Lyg vasariškai prisnigusi studija, paradoksaliai, pabrėžiu paradoksaliai, nes tai raktinis žodis studijos interjero „paslapčių” sprendime, išsiskiria meno kūrinių, dizaino objektų, fotografijų, retro ar vintage baldų bei kitų interjero detalių tarpusavio deriniais ir ryšiais. Keistai ir chaotiškai išplaukiantis interjeras, lyg prisotintas nenusakomo grožio – negrožio – grožio.
Kažkas lofto interjere, lyg suvokus ar, tiksliau, patyrus dzen budizmo pasakymus – koanus „trumpina smegenis”, išjungia bereikalingas elektrinės ar bioenergetinės srovės grandinėles mūsų smegenėlėse, „apeina” nereikalingus blizgučius ir dizaineriškai subtilaus proto formacijas, pateikdamas tai, kaip yra, trumpai ir fenomenaliai. Kažkada skaičiau ir iki šiol prisimenu Zen koaną: „- ar galima suploti viena ranka, ar koks garsas yra, suplojus viena ranka?”
Kiekvienas koanas sukuria mentalinę erdvę prote. Bet tik „išėjus” iš šios erdvės, gali suprasti, patirti tai, kaip yra. Studijos interjerai – lyg koanai. Žiūrint į nuotraukas, vaizduotėje susikuria mentaliniai atstumai tarp baldų, sienų grindų, lubų, interjero detalių medžiaginiai deriniai mentalinėje erdvėje ar aksesuarų egzistenciniai skirtumai ir panašumai laiko tėkmėje. Bet jie paradoksalūsssss. Atrodo, lyg taip negali būti. Tai prieštarauja gero dizaino ar „teisingo” dizaino, prieštarauja nusistovėjusioms, tapusioms saugiomis proto taisyklėms.
Tik ištrūkę iš mentalinių atstumų, masių ir laiko erdvės visatos, galima suprasti, pajausti nuogą, „išsilaisvinusį nuo interjerinio koano” džiaugsmą.
Tai galima pavadinti patirti, išgyventi interjerą.
















