Geltonos kėdės, veidrodis tai ar paveikslas?

Baltos sienos ir lubos. Medinės grindys, pilkšvų atspalvių foteliai ir sofa. Ar tai nebus kur tai Švedijoje ar Norvegijoje įrengto namo ar buto interjeras?

Iš pirmo žvilgsnio, skandinaviška baltuma bei vėsuma lyg tirpsta svetainės erdvėse. Ant kambario galinės sienos kabančių paveikslų triptiko pagalba – raudona, oranžinė, geltona – užuominos į šilumą, ir netgi su aiškiai – stačiakampių, kvadratų formomis – išreikšta kryptimi.

Kur gi yra šios – lyg šalti ir gaivūs ledai, tirpstantys po saldžiomis uogomis, – plokštumos ir erdvės?

family-home-madrid-lucas-hernandez-gil-4 balta svetaine

Na labai jau saulė tvieskia pro aukštus langus ir duris. Visgi tai kur tai šiltesniuose kraštuose…

Ir voilà (atradome) – buto interjeras įgyvendintas Madrido mieste, Ispanijoje. Projekto autoriai – Lucas y Hernandez-Gil. 1880 metais statytas namas metams bėgant savo vidumi bei išore smarkiai pasikeitė. Senosios architektūros ir dekoro elementų ne ką beliko. Paskutiniu metu rekonstruojamose patalpose buvo įrengtas biuras. Tad, didelės skolos praeities formoms ir medžiagoms nejaučiant, buvo galima sukurti šiuolaikiškai šviesų ir lengvą interjerą.

Matomai savo šviesumu ir lengvumu šis ispaniškai „skandinaviškas” interjeras ir suklaidino. Nors valgomasis stalas su geltonais foteliukais jau aiškiai teigia – tai Ispanija – čia karšta. Ir rudos odos fotelis stovintis, tiksliau gulintis ant grindų tikrai puiki vieta pakristi popietiniam miegui – siestai.

family-home-madrid-lucas-hernandez-gil-6 geltonos kedes

Viena iš pagrindinių interjero detalių svetainėje tai – veidrodis ar paveikslas ant sienos? Aišku, tai yra veidrodis, bet tai ką jis sukuria nebėra paprasčiausia, tiksli aplinkos kopija – atspindys. Veidrodiniai kvadratėliai, įrėminti mediniuose rėmuose ir sudalinti dviejomis medinėmis juostelėmis, piešia paveikslų, kabančių ant priešingos sienos, ir viso svetainės kambario – savo viziją. Veidrodis kuria naują vaizdą, naują realybę, tapo paveikslą.

O gal tai nuo karščio virpantis kambario vaizdas?

Šešios geltonos kėdės, stovinčios aplink ovalinį stalą, sukuria statiką – taip priešingą veidrodžio atspindžio dinamikai… Ir jei jau kalbant apie atspindžius – kažkodėl tai apvalus stalas, aplink stovinčios kėdės, viduryje stalo stiklinė vaza – ir jos atspindys ant stalo.. štai, štai… vazos atspindys pajudės link kažkurių tai ištiestų delnų ir pirštų, nekantriai ar baugiai virpančių ant stalo… su kuo pasimatysime šiandien ar šį vakarą?

family-home-madrid-lucas-y-hernandez-gil-5 geltonos kedes veidrodis

Apvalus veidrodis už šviesaus medžio staliuko – savo atspindžiu atveria virtuvės erdvės gylį.

family-home-madrid-lucas-y-hernandez-gil-1-veidrodis staliukas

Rūgštokai žalius kvadratus, kabančius ant sienos virtuvėje, savo saldžiomis sultimis pasaldina ananasas. Kietus ir lygius sienų, buitinės technikos paviršius savo švelniu minkštimu suminkština bananai.

family-home-madrid-lucas-y-hernandez-gil-7 virtuve zali paveikslai

Du mėlyni buteliai su oranžiniai apvaliais kamšteliais ant marmurinės kriauklės… Marmuro siena… ne, tai – veidrodis… Vienas butelis + vieno butelio atspindys vonios veidrodyje. Na tai jau tiksli kopija. Kuris butelis tikresnis?

family-home-madrid-lucas-y-hernandez-gil vonia melynas butelis

Miegamąjame spalvų nebeliko, galbūt tik šešėliai. Ramaus miego linkime.

family-home-madrid-lucas-y-hernandez-gil-11 meigamasis medine siena

Foto: Andrea Merlo