Žaliuojantis medis bendroje namo erdvėje

Pasigrožėkime dviejų su puse aukštų, 60.67m2 grindų ploto butu ar namu Tokijuje, Japonijoje. Projekto pavadinimas yra „Minna ne ie” – „Visų namas”, simbolizuojantis neturintį griežtų ribų namą.

Tai lyg nedidelis ir gyvas parkas, netikėtai atsiveriantis kažkur tai miestietiško miško – betono, stiklo ir metalo tankmėje.

Vidaus sodas 6 metrų aukščio erdvėje, savo pilkų trinkelių grindimis viduryje namo, kurioje pagrindiniu gyventoju ar svarbiausiu interjero herojumi neabejotinai žaliuoja uosio medelis, įneša buvimo lauke pojūtį. Įeinate į namo vidų, peržengėte ribą, o gali jaustis, … o ribos nebuvo,.. tarsi vėl atsidūrėte ar išėjote atgal į lauką. Bet kitą akimirką galima pajausti erdvę kaip interjero, kur namo gyventojai praleidžia savo kasdienį gyvenimą.

Skirtingi aplinkos faktoriai sukuria skirtingus pojūčius ir skirtingas realybes… Ir jos nebūtinai yra tokios kietos, tvirtos ir nekintančios, lyg betonas ar plienas. Realybės egzistavimas.. jų suvokimas gali tapti minkštesnis. Tai lyg automobilio pavaros – mus gyvenimas taip smarkiai įpratina važinėti pirma pavara – ūžiname, burzginame automobilį, bet šiukštu – neperjungsime į aukštesnę,.. proto realybę.. ne, ne, nes tuomet galėsiu vaikščioti kiaurai sienas… nee. Na šis projektas, norite to ar nenorite, suvokimo pavaras šiek tiek išjudina, na bent jau parodo, kad gali būti ir atsiverti kitos realybės… – jei bus sukurtos pakankamos sąlygos – buvimui patalpoje, kaip kieme, viduje, kaip lauke. Tai lyg skrydis virš bedugnės – kitoje pusėje – Jūs suprantate, kad protas lankstus, visata yra „minkšta”. 

Nėra ribų name ir kitu požiūriu.

Aplink terasą yra įsikūrusi virtuvė, studija, miegamasis, vonios kambarys, ir visa tai turi atvirą ryšį su vidaus kiemo erdve – jokių durų.

Ir ribos gana smarkiai priartėja.. 4.5 metrų pločio, 12 metrų ilgio erdvė yra tampriai įsprausta tarp gretimų namų. Japonų gyvenamąjame rajone, pagal projektavimo ir statybos taisykles, dėl galimų žemės drebėjimų, reikia palikti mažiausiai 50 cm tarpą tarp kaimyninių namų.

..Atidžiai parinkus vietas angoms – langams, atsiveriantiems į šitą pusės metro erdvelę (jei tai žinai) tarp namų sienų, mūsų protai dar kartą ir kita linkme gali peržengti šios nedidelės stačiakampės erdvės ribas.

Ar siena yra, jei tu jos nematai? 

Tiesą sakant materializmo filosofija smarkokai paremta tikėjimu. Jei siena yra mano prote, tai ji yra ir realybėje, nors aš jos ir nematau, o tik įsivaizduoju.

Ir jei tu žengsi – už įsivaizduoju, pamatysi kaip yra.

Minna-no-ie-by-Mamm-Design-1Minna-no-ie-by-Mamm-Design-2Minna-no-ie-by-Mamm-Design-3

Minna-no-ie-by-Mamm-Design-4
Minna-no-ie-by-Mamm-Design-9Minna-no-ie-by-Mamm-Design-11

Puikius įspūdžius inspiravo projektas, kurį sukurė japonų architektų biuras Mamm-Design