Šiandien savo mintimis ir idėjomis apie interjero ir daiktų dizainą su svetainės „Namų dizainas“ lankytojais dalinasi dizaineris Rimantas Špokas, dizaino studija „Rimartus“ (www.rimartus.lt).
„Namų dizainas”: Kuo vadovaujatės projektuodamas interjerus, kurdamas daiktus? Kokie Jūsų prioritetai, idėjų įkvėpimo šaltiniai?
Rimantas Špokas: Pagrindiniai atspirties taškai – idėja ir užsakovas. Pirminė ir toliau plėtojama idėja prilygsta intrigai, įkvepiančiai ir motyvuojančiai mane kaip kūrėją. Patraukli ir originali idėja, be abejo, stimuliuoja ir patį užsakovą stengtis ją tinkamai įgyvendinti, bendradarbiauti, pasitikėti.
Interjero idėjų paieška prasideda nuo projektuojamo objekto analizės. Idėją gali ,,pasiūlyti“ esama situacija, pavyzdžiui, įdomus patalpos elementas, užsakovo turimas ar norimas turėti daiktas (kėdė, paveikslas, dviratis ar kt.), faktūra, forma, spalvinis derinys, tam tikras įvaizdis, bet kas, už ko galima „užsikabinti” kuriant tam tikrą temą, vizualinį kūrinį. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į kontekstą – pačią patalpą, namo architektūrą, fasadą, aplinką ir pan. Svarbūs veiksniai, įtakojantys idėją ir jos realizavimo sprendimus, yra užsakovų poreikiai, gyvenimo būdas, mentalitetas, charakteriai, pomėgiai bei ekonominės galimybės.
Dviejų kambarių buto Vilniuje interjero fragmentas. Ant graffiti stiliumi dekoruotos sienos kabinamas dviratis kaip interjero akcentas. Idėją padiktavo užsakovo hobi – dviračių sportas (Aut. Rimantas Špokas).
Įkvėpti gali bet kas – nuo gamtos motyvo, kelionės nuotraukos iki pilko betono šaltumo ar ledinio stiklo spindesio. Interjero idėjų semiuosi, stebėdamas transformacijas gamtoje, naršydamas internete, stebėdamas dizaino inovacijas parodose ir apskritai visa, kas vyksta aplinkui. Čia svarbiausios savybės smalsumas, pastabumas, įžvalgumas, kūrybinis polėkis.
Kurdamas vadovaujuosi profesinėmis žiniomis, pasitikiu vidine intuicija, spalvinės, stilistinės, proporcijų harmonijos pajautimu. Ieškodamas sprendimų keliu klausimus ,,kodėl?“, ,,kam?“. Tai leidžia maksimaliai išvengti trūkumų, sukurti ergonomišką ir funkciškai optimalų objektą.
Man svarbu, kad sukurta interjero atmosfera turėtų emocinį ir estetinį poveikį. Pageidautina teigiamą 🙂
Dizainas – tai ne tik kūrybinė saviraiška, bet ir procesas bei jo rezultatas. Mano manymu, dizaino kokybę apibrėžia funkcionalumas, ergonomika ir stilius. Geras dizainas yra traukiantis akį ir keliantis pasigėrėjimo jausmą.
Daiktų dizaino esmė yra paprastumas ir kartu originalumas. Geriausi dizaino sprendimai yra paprasti, bet turintys truputį rafinuotumo.
„Namų dizainas”: Kambaryje yra dvi kėdes, stalas, ant stalo 50 litų ir pusė valandos laiko. Ar galėtumėte ir kaip kambaryje sukurti atmosferą, turinčią emocinį ir estetinį poveikį?
Geriausia tuos pinigėlius panaudoti buteliui geresnio vyno, o pusvalandį – gerų idėjų paieškai internete. Turint tokį laiko ir finansų biudžetą, galima bandyti nebent padekoruoti jūsų išvardintus daiktus, tarkim, perdažyti. Bet manau, kad per tą laiką net nespėtume nusipirkti dažų 🙂
Lengviausia ir paprasčiausia yra žaisti spalvomis – skirtingi spalvų deriniai sukuria skirtingą interjero nuotaiką. Pavyzdžiui, romantišką nuotaiką sukurtų tarpusavyje žaismingai derančių pastelinių spalvų koloritas, daugiau dinamikos ir ekspresijos suteikia ryškios ir kontrastingos spalvos. Žinoma, viskas turi derėti prie kambario sienų, grindų. Sukurti gerą interjerą tikrai nepakanka nei pusvalandžio, nei pusės šimtinės, nei dažų skardinės.
O kiek gi užtrunka sukurti gerą interjerą, atsakyti nelengva. Kūrybos, dizaino idėjų įgyvendinimo procesai priklauso nuo daugelio veiksnių: ir nuo įkvėpimo, ir nuo projekto apimties, bendradarbiavimo su užsakovu bei projekto vykdytojais kokybės, finansinių ir žmogiškųjų resursų.
Šio 123 m² ploto Vilniaus raj. esančio gyvenamojo namo interjero kūrimas ir įgyvendinimas užtruko beveik metus. Interjero projektas sukurtas maždaug per du mėnesius. Daug laiko užėmė įvairūs techniniai – inžineriniai ir statybiniai, apdailos darbai. Namo interjeras skirtas jaunai šeimai. Idėja – šviesa, šiluma ir jaukumas, natūralių žemės spalvų deriniai. Daug dėmesio skirta apšvietimui, kurio dėka pabrėžiamos erdvės ir išryškinamos faktūros. Dominuoja švelnūs ir kontrastingi rusvi atspalviai. Virtuvės baldai su raudonos spalvos detalėmis suteikia gyvumo. Laiptinės akcentas – sieniniai šviestuvai, kryptingai sklaidantys šviesą. Miegamajame tarpusavyje dera sienų, užuolaidų atspalviai, iš aplinkos išsiskiria šviesūs baldai ir detalės. Vonios interjeras gaivesnių spalvų, dekoruotas bambuko motyvais (Aut. Rimantas Špokas).
„Namų dizainas”: Ką patartumėte interesantei, klausiančiai: ,,Kambario sienas išsidažiau melsva spalva, nusipirkau ir pasistačiau šviesaus medžio baldus, aptrauktus tamsesnės mėlynos spalvos medžiaga, turiu keletą melsvų pagalvėlių, nusipirkau ir patiesiau geltoną kilimą ant grindų. Ar aš sukūriau vertę erdvei? Ar Jūs kaip dizaineris galite pridėti daugiau vertės mano kambario erdvei?“
Gero dizaino užduotis – sukurti tam tikrą pridėtinę vertę erdvei arba daiktui. Vertė – tai ir tas pats funkcionalumas, savitas stilius, harmonija ir teigiamas emocinis krūvis. Vargu, ar vien spalvų derinys gali sukurti išskirtinę vertę. Žinoma, jei kambario šeimininkė labai patenkinta tokiu savo pastangų rezultatu, tada valio! Vis dėl to galima būtų pasvarstyti ar iš viso toks spalvų derinys yra tinkamiausias, ar nuotaiką sukuria tik spalvos? Svarbu yra visų interjero elementų harmonija: formos, proporcijos, faktūros, tekstūros, medžiagų deriniai, tinkamai parinkti baldai, aksesuarai, užuolaidos, apšvietimo sprendimai. Pavieniai interjero elementai labai gero rezultato neduos – svarbu yra visuma.
Kambario interjerui savitumo gali suteikti dekoro medžiagų raštai.
Gyvenamojo namo Vilniuje interjero fragmentai (Aut. Rimantas Špokas).
Savitumo gali suteikti ir apdailos medžiagų paviršiai bei interjero detalės.
Buto Vilniuje interjero fragmentai (Aut. Rimantas Špokas)
Gyvenamojo namo Vilniuje interjero fragmentas (Aut. Rimantas Špokas)
Taip pat interjero detalių tūriai ir formos.
Gyvenamųjų namų Vilniuje interjerų fragmentai (Aut. Rimantas Špokas)
„Namų dizainas”: Ar galėtumėte ir kaip paversti stalą, šviestuvą, lentyną, dizaino objektu, daiktu, kuris turėtų išliekamąją vertę?
Žinoma galėčiau. Bet išliekamoji vertė gali būti suvokiama labai įvairiai ir čia galima ginčytis. Jeigu stalo kojas padengtume auksu, ar tai jau išliekamoji vertė? Kažkieno suvokimu taip. Jeigu tas pats stalas yra iš paprastos, neįpatingos medienos, bet jis yra šeimos relikvija – kažkam tai jau išliekamoji vertė. Ar visi objektai muziejuje turi išliekamąją vertę? Diskutuotina. Daiktas, interjeras ir dizainas turi tarnauti žmogui – iš čia ir kyla vertė.
Keletas Rimanto Špoko daiktų dizaino pavyzdžių.
Staliukas „Bigsteel”
Dizaino idėja įkvėpta šiuolaikinės miesto architektūros. Pro stiklinį stalviršį matoma metalinė staliuko konstrukcija primena dangoraižių kontūrus. Griežtą metalo estetiką dar labiau išryškina plonos metalinių kojų sienos ir kampu nupjautos viršūnės. Kojų vidus gali būti užpildytas akmenukais, kriauklytėmis ar kitu užpildu.
Virtuvės baldai „Sparnai”
Idėja – sparnai, dinamika, lygūs ir aptakūs paviršiai. Koncepcija gali būti pritaikyta individualiems poreikiams – pagal erdvės dydį, reikiamą konfigūraciją. Buitinė technika ir furnitūra gali būti komplektuojama pagal poreikį.
Šviestuvas „Studio”
Pastatomas šviestuvas skirtas erdvėms, kurioms reikia suteikti daugiau jaukumo. Medinės kojos lengvai išardomos, gaubtas reguliuojamas, gali būti odinis arba aptrauktas audiniu. Kojų ir gaubto spalvos pasirenkamos pagal pageidavimą. Šviesos stiprumas derinamas pagal poreikį.
Šviestuvas „Trikampis”
Trikampiai sieniniai šviestuvai sukuria šviesos spindulius ant plokštumos. Galima komponuoti įvairias konfigūracijas ir kurti žaismingą apšvietimą. Korpusai pagaminti iš metalo, šviesai naudojami LED elementai. Gali būti tvirtinami ant bet kokio pagrindo.
Ačiū dizaineriui Rimantui Špokui už pokalbį.
Susisiekti su dizaineriu Rimantu Špoku interjero dizaino; šviestuvų, baldų ar kitų daiktų dizaino klausimais galite www.rimartus.lt.
Lempa – tobula 🙂