Vėdinimas namuose – rekuperacinė vėdinimo sistema

Vėdinimas – tai viena iš svarbiausių sistemų, kurios turėtų būti įrengtos mūsų namuose. Tai galimybė – atnaujinti orą patalpose. Ne retai pasitaiko situacijų, kuomet namų statybos rangovai dėl vienų ar kitų priežasčių neįrengia vėdinimo sistemos. Senesnės statybos namuose dažnai jos paprasčiausiai net nėra. Optimalios vėdinimo sistemos įrengimas neabejotinai turėtų būti tarp pagrindinių darbų, statant naujus, remontuojant ar rekonstruojant senus namus.

Neįrengus oro ventiliacinės sistemos, patalpose gali pradėti kauptis pelėsis bei rasoti langai.

aprasojes lango stiklas

Atėjus šaltąjam metų sezonui, mes saugome kiekvieną kruopelytę šilumos. Sandariai uždarę langus, mes stabdome oro apykaitą, neleidžiame šilumai, taip pat ir drėgmei išeiti į lauką. Būtent dėl šios priežasties susikaupęs drėgmės perteklius kaupiasi ant lango ir sienų paviršiaus. Viso to pasekoje sienos, lubos gali pradėti pelyti. Pelėsis daro neigiamą poveikį mūsų organizmui: kenkia viršutiniams ir apatiniams kvėpavimo takams, dirgina odą, sukelia infekcijas bei nuovargį.

Viena neigiama pasekmė veda prie kitos ir galiausiai, ieškodami priežasties, grįšime prie to, kad namuose REIKALINGA įrengti vėdinimo sistemą.

Įvairiuose informacijos šaltiniuose vis daugiau rašoma apie naują vėdinimo sistemos rūšį (jei galima ją taip pavadinti) – tai rekuperacinė vėdinimo sistema. Pirmą kartą girdite apie tai? Tuomet išsiaiškinkime kartu, kaip mūsų namams padeda kvėpuoti šis vėdinimas?

Rekuperacinė vėdinimo sistema – tai galimybė taupyti energiją, tuo pačiu sumažinant ir vartotojo išlaidas (smagu, kai laimi ir gamta, ir žmogus). Šio mechaninio patalpų vėdinimo metu net iki 95 proc. oro šilumos yra sugrąžinama į vėdinimo įrenginį. Ši šiluma yra naudojama teikiamam lauko orui pašildyti.
Rekuperacinę vėdinimo sistemą sudaro šios dalys:

  • izoliuoti oro paėmimo ir ištraukimo vamzdžiai;
  • ortakių sistema;
  • oro sklendės;
  • triukšmo slopintuvai;
  • difuzoriai ir grotelės;
  • vėdinimo įrenginys;
  • valdymo pultelis.

Rekuperacinės vėdinimo sistemos veikimo principas yra labai paprastas:

  1. Grynas, šviežias oras filtrų pagalba yra išvalomas;
  2. Išvalytas oras patenka į šilumokaitį, kuris dar kitaip vadinamas rekuperatoriumi;
  3. Rekuperatorius yra sušildomas išeinančiu patalpos oru;
  4. Jeigu reikia, šilumokaitis yra pašildomas iki reikiamos temperatūros;
  5. Sušildytas oras yra tiekiamas patalpoms.

Atlikti tyrimai parodė, kad viso šio proceso metu energijos sąnaudos, skiriamos šviežiam orui šildyti, ir tuo pačiu sąmatinės išlaidos, sumažėja net 50 – 90%. Sumažėjusių išlaidų procentinė dalis susidaro priklausomai nuo rekuperacinės vėdinimo sistemos našumo ir modifikacijų.

Patalpų oro vėdinimas yra labai svarbi sistema, kuri turėtų būti įrengta mūsų kambariuose, butuose, namuose. Kiekvienas iš mūsų gali rinktis, kokią vėdinimo sistemą įsirengti – savaiminę, priverstinę ar rekuperacinę… bet turime nepamiršti, kad oro ventiliacija yra namų ekosistemos dalis, nuo kurios optimalios veiklos labai daug priklauso ne tik šiluma namuose, bet ir sveika namų aplinka, kas yra labai svarbus kriterijus, apibrėžiantis jaukius namus.

sunflower-945804_640

Be to, energetinis mūsų pastatų efektyvumas turi pasiekti atitinkamą klasę. Bet juk tai bus naudinga ne tik gamtai, bet ir mums. Tai situacija, kurioje laimėsime visi.